Facebook

Twitter

YouTube

ul. Gnieźnieńska 49, 62-100 Wągrowiec - Nr. tel.: 67 268 56 80

Wielkopolski konkurs na krótki film o HIV

Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa wielkopolskiego już po raz 15 organizuje konkurs „Nie daj szansy AIDS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku nawiązała współpracę z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej - Oddział Terenowy w Poznaniu, które pozyskało grant z programu „Pozytywnie Otwarci”. Filmy wskazują na zachowania pozwalające chronić się przed HIV i zachęcają do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej. Konkursy powiatowe zakończyły się 9 listopada. W naszym powiecie zwycięzcą została ekipa filmowa ze Szkoły Podstawowej w Morakowie – uczennice: Julia Targosz i Anna Jerzakowska, które wezmą udział w finale wojewódzkim 7 grudnia w kinie Muza w Poznaniu. Podsumowanie etapu powiatowego odbędzie się 30 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu.

Konkurs „Nie daj szansy AIDS” ma na celu edukowanie o HIV oraz innych chorobach przenoszonych drogą płciową. To niezwykle istotne, bo statystyki nie wyglądają optymistycznie. Według danych NIZP-PZH w 2017 r. HIV rozpoznano w Polsce u 1526 osób, z czego aż u 206 (13%) z województwa wielkopolskiego. Spośród 120 osób, u których rozpoznano AIDS, co szósty był mieszkańcem Wielkopolski. Tym samym Wielkopolska zajęła niechlubne drugie miejsce w Polsce pod względem nowo wykrytych zakażeń HIV i pierwsze ex-aequo z województwem śląskim, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS. Alarmujący jest też fakt, że w województwie miało miejsce aż 16% wszystkich odnotowanych w naszym kraju zgonów spowodowanych przez AIDS.

Konkurs w województwie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 700 uczniów z 500 szkół średnich i klas gimnazjalnych w województwie. Bardzo nas cieszy, że młodzież poprzez udział w tego typu konkursach poszerza swoją wiedzę, a więc też chroni swoje życie i zdrowie. Finaliści, czyli wszyscy zwycięzcy w powiatach, będą uczestniczyć w uroczystym wręczeniu nagród 7 grudnia w Poznaniu w obecności organizatorów konkursu oraz partnerów, tj. Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego” – powiedziała Anna Węclewska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej – Oddziału Terenowego w Poznaniu.

Z danych NIZP-PZH wynika, że 1 na 3 zakażenia HIV wykrywa się u osób przed 30 rokiem życia. Dlatego tak ważne są projekty takie jak konkurs „Nie daj szansy AIDS”, zwracające uwagę właśnie młodych na zagrożenie epidemią, której niestety wcale jeszcze nie pokonaliśmy” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences Poland, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania PSSE w Wągrowcu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter