Facebook

Twitter

YouTube

ul. Gnieźnieńska 49, 62-100 Wągrowiec - Nr. tel.: 67 268 56 80

Światowy Dzień bez Tytoniu

Tytoń i choroby serca” to temat przewodni Światowego Dnia Bez Tytoniu w 2018 r. Badania naukowe potwierdzają, że palenie tytoniu jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Nikotyna powoduje przyśpieszenie czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i skurcz naczyń obwodowych, a tlenek węgla i inne toksyny zawarte w dymie tytoniowym przyspieszają postęp miażdżycy. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca i nagłej śmierci sercowej.

W roku 2018 w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wągrowcu była współorganizatorem konkursu wiedzy „Nikotyna to na Twoje zdrowie kosa”, który przeprowadzono w Gimnazjum w Rąbczynie. Konkurs polegał na rozwiązaniu przez uczniów testu dotyczącego profilaktyki palenia tytoniu. W konkursie wzięło udział 20 uczniów, wyłoniono laureatów I, II, III miejsca. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, które zostały zakupione z budżetu powiatu przeznaczonego na ochronę i promocję zdrowia. Nagrody wręczono 28.05.2018 r., podczas finału Dnia, obchodzonego pod hasłem „Nikotyna to twój wróg, lepiej wybierz ruch”. W ramach tej akcji zdrowotnej uczniowie rywalizowali w różnych dyscyplinach, konkursach sportowych. Celem było propagowanie zdrowego stylu życia, wolnego od uzależnienia od palenia papierosów. Pracownicy OZ i PZ PSSE w Wągrowcu rozpowszechnili, wśród ok. 70 uczniów, ulotki profilaktyczne oraz fiszki edukacyjne.

 

Z okazji obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu zorganizowano, przy współpracy z dyrekcją i nauczycielami z „Akademii Talentów” w Wągrowcu, marsz ulicami miasta, który odbył się 29.05.2018r. Uczestnicy marszu (30 przedszkolaków wraz z nauczycielami, oraz pracownicy OZ i PZ PSSE w Wągrowcu) wręczali ulotki profilaktyczne oraz fiszki edukacyjne na temat palenia papierosów napotkanym przechodniom – rozpowszechniono materiały edukacyjne ok. 100 osobom. Celem marszu było propagowanie życia wolnego od dymu tytoniowego oraz uświadomienie, jakie konsekwencje zdrowotne niesie ze sobą palenie papierosów.

Fotorelacja- pdf

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania PSSE w Wągrowcu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter