Facebook

Twitter

YouTube

ul. Gnieźnieńska 49, 62-100 Wągrowiec - Nr. tel.: 67 268 56 80

Chroń się przed grypą.

Grypa to ostra choroba zakaźna, która przenosi się drogą kropelkową poprzez kichanie, kaszel oraz bliski kontakt. Najczęstszymi objawami są: gorączka i dreszcze, kaszel, ból gardła, ból głowy, ból mięśni oraz zmęczenie, złe samopoczucie. Grypa trwa zwykle kilka dni, a chorzy zazwyczaj dość szybko wracają do zdrowia. Jednak dla osób z problemami zdrowotnymi takimi jak: choroby płuc, choroby serca, cukrzyca, przewlekłe choroby nerek, wątroby, otyłość itp., grypa może okazać się bardzo groźna lub wręcz śmiertelna.

Grypa jest chorobą, której można skutecznie zapobiec wykonując co sezonowe szczepienia ochronne. Szczególnie ważne jest to dla osób w starszym wieku, z chorobami przewlekłymi, pracowników ochrony zdrowia a także kobiet w ciąży z dodatkowymi problemami zdrowotnymi – szczepienie chroni zarówno matkę jak i dziecko.

W profilaktyce ważne jest także właściwe ubieranie się odpowiednio do temperatury zewnętrznej (nie wychładzanie organizmu, ale także nie przegrzewanie), unikanie kontaktu z osobami z objawami choroby, unikanie dużych skupisk ludzkich. Istotne jest częste mycie rąk, właściwe zasłanianie twarzy w czasie kichania, kaszlenia (można stosować maseczki ochronne). W przypadku wystąpienia objawów choroby należy pozostać w domu, nie rozsiewać wirusa. Najwięcej zachorowań na grypę notuje się od wczesnej jesieni aż do późnej wiosny. W tym roku od początku września na terenie naszego powiatu obserwujemy nieznaczny wzrost zachorowań z objawami grypy i innych chorób grypopodobnych. Dlatego apeluje by nie bagatelizować grypy i szczepić się!

 

PLAKAT

ULOTKA

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania PSSE w Wągrowcu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter

 Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora

Sanitarnego w Wągrowcu

 

       Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu informuje, że nadal obowiązują nakazy zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych oraz utrzymania właściwego dystansu społecznego.

       Wobec licznych skarg klientów sklepów, zakładów usługowych, petentów urzędów na nieprzestrzeganie przez znaczną część społeczeństwa tych obowiązków przypomina się

o konieczności zasłaniania ust i nosa oraz zachowaniu właściwego dystansu.

       Za nieprzestrzeganie tych zakazów i nakazów grożą kary.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu przypomina, iż nadal obowiązują nakazy zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych
w tym w obiektach żywieniowo – żywnościowych (sklepy, markety, bary, restauracje, kawiarnie, itp.).

Obowiązek ten został nałożony nie tylko na klientów tych obiektów, ale również na pracowników mających bezpośredni kontakt z klientem (sprzedawcy, kasjerzy, kelnerzy, itp.).

Za nieprzestrzeganie tych nakazów grożą kary.