Facebook

Twitter

YouTube

ul. Gnieźnieńska 49, 62-100 Wągrowiec - Nr. tel.: 67 268 56 80

Po 3 do kilkunastu dniach od ukłucia przez zakażonego kleszcza pojawia się w tym miejscu czerwona plama tzw. rumień wędrujący. Brak rozpoczęcia leczenia w tym momencie może prowadzić do poważnych schorzeń: zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia nerwów, zapalenia stawów, zaburzenia rytmu serca.

Dlatego bardzo ważna jest ochrona przed ukłuciem przez kleszcza, należy tu pamiętać o:

  1. noszeniu odpowiedniej odzieży (długi rękaw, długie spodnie, wysokie zapięcie
    pod szyją) podczas przebywania w lesie,

  2. stosowanie środków odstraszających kleszcze,

  3. po przyjściu z lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało, pod kątem ewentualnej obecności kleszcza,

Jeżeli pomimo zabiegów profilaktycznych kleszcz wbił się w naszą skórę należy go jak najprędzej usunąć, miejsce ukłucia zdezynfekować, w przypadku trudności w usunięciu kleszcza należy udać się do lekarza. Miejsce po usunięciu kleszcza należy obserwować, w przypadku wystąpienia wspomnianego rumienia wędrującego należy bezwzględnie udać się do lekarza celem odbycia terapii.

 

Więcej informacji na temat kleszczy, chorób przenoszonych przez kleszcze oraz profilaktyki tych chorób będzie można uzyskać dnia 30.05.2019r. od godziny 9.00 do 13.00 przed siedzibą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wągrowcu przy ul. Gnieźnieńskiej 49, na wydzielonym stoisku, w namiocie zwieńczonym wizerunkiem kleszcza. Wszystkich mieszkańców powiatu serdecznie zapraszamy.

Mapa strony

Logowanie

Strona logowania PSSE w Wągrowcu.
 

Mapa zagrożeń

Newsletter